Витамин С е L-аскорбинова киселина. Нарича се още антискорбутен фактор. В природата източниците на този витамин са многобройни. Намира се в свободна и свързана форма.
От плодовете богати на витамин С са цитрусовите плодове, шипката, червеното френско грозде, ягодите и др., а от зеленчуците – пиперките, спанакът, копривата, прясното и киселото зеле, магданозът, доматите, морковите и др. От продуктите с животински произход най-много витамин С се съдържа в черния дроб и надбъбречните жлези.
Витамин С стимулира кръвообразуването, синтеза на фактора, отговорен за кръвосъсирването, съпротивата на организма към инфекции, антитоксичната функция на черния дроб. Повлиява още функциите на храносмилателната система, стената на кръвоносните съдове, клетъчните мембрани и др.
Участва в много биохимични процеси, свързани с транспорта на електрони, в разграждането на аминокиселините тирозин и лизин, синтеза на колаген и глюкортикоидните хормони (например адреналин) и др.
Значителна е ролята му за поддържане на висока работоспособност при културистите. Важно е да се знае, че оптичният изомер (D-аскорбиновата киселина) не само не притежава същата витаминна активност, но и се явява антивитамин на витамин С.
Типична хипо- и авитаминоза у човека е скорбутът. Започва с бърза и лесна уморяемост, разязвяване на венците и кръвотечения, разклащане на зъбите. По-късно се появяват обилни капилярни кръвоизливи по лигавиците, кожата, мускулите и ставите. Раните зарастват трудно и бавно. Съпротивителните сили на организма спрямо инфекции рязко намаляват.
Препоръчвана дневна доза:
- Мъже = 80 милиграма;
- Жени = 70 милиграма;
- Пушачите трябва да добавят 35 милиграма към тези количества.
- 1 000 микрограма = 1 милиграм.
- 1 000 милиграма = 1 грам.